[Мій сайт ]
Головна » 2010 » Січень » 6 » Нігерійські листи(письма)
17:25
Нігерійські листи(письма)

Нігерійські листи


Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії

Перейти до: навігація, пошук

Нігерійські листи- Поширений вид шахрайства, Що одержав найбільший розвиток з появою масових розсилок по електронною поштою (спаму). Листи названі так тому, що особливого поширення цей вид шахрайства отримав у Нігерії, Причому ще до розповсюдження Інтернету, Коли такі листи розповсюджувалися по звичайній пошті. Однак нігерійські листи приходять і з інших африканських країн, а також з міст з великою нігерійської діаспорою (Лондон, Амстердам, Мадрид, Дубаї). Розсилка листів почалася в середині 1980-х рр.. У 2005-му році нігерійським спамерам була присуджена Антинобелівська (Шнобелівська) Премія з літератури.

Як правило мошенікі просять у одержувача листа допомоги під багатомільйонних грошових операціях, обіцяючи солідні відсотки з сум. Якщо одержувач погодиться брати участь, у нього поступово виманюють великі суми грошей нібито на оформлення угод, сплату зборів, хабарі чиновникам, а потім і штрафи.

Опис шахрайства

Сюжети шахрайства досить різноманітні.

Найбільш часто листи відправляються від імені колишнього короля, президента, Високопоставленого чиновника або мільйонера з проханням про допомогу в банківських операціях, пов'язаних з переведенням грошей з Нігерії або іншої країни за кордон, отриманням спадщини і т. п., нібито оподатковуваних великим податком або утруднених з причини переслідувань у рідній країні. Нігерійські листи відправлялися, зокрема, і від імені особистого секретаря Ходорковського.

Інший поширений варіант - листи, нібито, від працівника банку або від чиновника, дізнався про недавню смерті дуже багатої людини «з таким самим прізвищем», як в одержувача листа, з пропозицією надати допомогу в отриманні грошей з банківського рахунку цієї людини.

Мова в листах звичайно йде про суми в мільйони доларів, і одержувачу обіцяється чималий відсоток із сум - іноді до 40%. Шахрайство професійно організовано: у шахраїв є офіси, що працює факс, часто шахраї пов'язані з урядовими організаціями, і спроба одержувача листа провести самостійне розслідування не виявляє протиріч в легенді.

Якщо одержувач листа відповідає шахраям, йому посилають кілька документів. При цьому використовуються справжні печатки та бланки великих фірм та урядових організацій. Нерідко в аферах брали участь реальні урядові або банківські чиновники Нігерії. Потім у жертви просять гроші на збори, поступово збільшуючи розмір зборів для переведення в готівку, або на хабарі посадовим особам, чи можуть, наприклад, вимагати покласти 100 тисяч доларів на нігерійський банк, мотивуючи від імені співробітників банку, що інакше переказ грошей заборонений. У деяких варіантах жертві пропонують поїхати напівлегально до Нігерії нібито для таємної зустрічі з високопоставленим чиновником (без візи), там він викрадається або потрапляє під арешт за незаконне прибуття в країну і в нього вимагали гроші за звільнення. У найгірших варіантах він може бути навіть жорстоко вбито. [1]

Часто під час вимагання шахраї використовують психологічний тиск, запевняючи, що нігерійська сторона, щоб заплатити збори, продала все своє майно, заклала будинок і т. д.

Зрозуміло, обіцяних грошей жертва в будь-якому випадку не отримує: їх просто не існує.

Хоча вже багато років у засобах масової інформації детально пояснюється механізм шахрайства, масовість розсилки призводить до того, що знаходяться все нові і нові жертви, які віддають шахраям великі суми грошей.

Значну роль у поширенні нігерійських листів грали молоді студенти або випускники нігерійських університетів, що не знайшли належної роботи. Пізніше жанр поширився і на інші країни.

Останнім часом поліція багатьох країн і влади Нігерії стали вживати жорстких заходів для розслідування і припинення випадків поширення нігерійських листів, однак розсилки не припинилися.

Порівняно недавно з'явилися і російські аналоги «нігерійських листів», в яких листування ведеться від імені неіснуючого «російського бізнесмена», нібито потребує допомоги адресата в перекладі свого величезного стану з Росії в іншу країну (зрозуміло, за щедру винагороду).[2]

Деякі варіанти

  • Лист нібито від дочки вбитого повстанцями політика, яка нібито знаходиться в таборі біженців і просить допомогти їй звідти вибратися, для чого знову таки потрібні банківські операції.
  • Жертві надсилається лист нібито від імені адвоката далекого родича жертви. Повідомляється, що родич загинув у авто-або авіакатастрофі, і жертві покладається солідну спадщину. Для перекладу спадщини шахраї вимагають повідомити інформацію про свій банківський рахунок.
  • Жертві повідомляється про виграш в лотерею. Одержувач листа повинен заплатити, щоб отримати свій виграш.
  • Жертві, що продає дорогу річ (наприклад, з мережного аукціону) під якимось приводом пропонується така угода: покупець посилає чек на суму, що перевищує вартість речі, а потім продавець повертає різницю. В іншому варіанті сума на чеку «випадково» більше вартості товару. Продавець висилає річ, повертає різницю в грошах, а потім виявляється чек підробленим. Більшість банків у разі підробленого чека скасовують переказ грошей і повертають їх.
  • Жертві пропонують пожертвувати гроші неіснуючої церкви чи благодійної організації в Західній Африці. Хоча в цьому випадку жертві не обіцяють ніякої вигоди, таким шахрайством займаються ті ж люди, які розсилають нігерійські листи.
  • На сайтах знайомств - приходить лист нібито від африканської дівчата (або юнаки, залежно від статі жертви), яка видається спадкової принцесою невеликої країни або спадкоємицею великого стану. Вона нібито знаходиться в таборі біженців в Сомалі, тому що на батьківщині був переворот. Дівчина пропонує жертві одружитися і успадкувати багатство - а для цього їй потрібні гроші, щоб повернутися на батьківщину, де політична обстановка стабілізувалася.

Приклад листа

Приклад нігерійського листи нібито від імені дружини колишнього диктатора Заїра Мобуту (зі скороченнями):

Dear friend,
I am Mrs. Sese-seko widow of late President Mobutu Sese-seko of Zaire, now known as Democratic Republic of Congo (DRC). I am moved to write you this letter. This was in confidence considering my present circumstance and situation. I escaped along with my husband and two of our sons Alfred and Basher out of Democratic Republic of Congo (DRC) to Abidjan, Cote d'ivoire where my family and I settled, while we later moved to settled in Morroco where my husband later died of cancer disease.
I have deposited the sum Eighteen Million United State Dollars (US $ 18,000,000,00.) With a security company for safe keeping. What I want you to do is to indicate your interest that you can assist us in receiving the money on our behalf, so that I can introduce you to my son (Alfred) who has the out modalities for the claim of the said funds. I want you to assist in investing this money, but I will not want my identity revealed. I will also want to acquire real / landed properties and stock in multi-national companies and to engage in other safe and non-speculative investments as advise by your good self.
Yours sincerely,
Mrs. Mariam M. Seseseko.

Підприємець Артем Тарасов у своїй книзі «Мільйонер» так описує поширене початок «нігерійських схем»[3]:

Класична нігерійська схема така. Спочатку шахраї проводять рутинну роботу з пошуку клієнта. Ви не отримували листів від нігерійського королівського дому? Можливо, скоро отримаєте. Адже поштою і через Інтернет такі листи розсилаються сотнями тисяч. У них описуються жалісливі історії про те, як члени королівської сім'ї, стурбовані розміщенням своїх капіталів, шукають чесних партнерів, щоб використовувати їх рахунку для переказу грошей за кордон.

У цій же книзі описано, до чого може призвести зайву довіру до авторів «нігерійських листів».


Одним з найбільш захоплюючих нігерійських листів з сюжетом, пов'язаних з Росією, можна вважати це[4]:

Мене звати Бакара Тунде, я брат першого нігерійського астронавта, майора ВПС Нігерії Абака Тунде. Мій брат став першим африканським астронавтом, який відправився із секретною місією на радянську станцію "Салют-6" у далекому 1979 році. Пізніше він взяв участь у польоті радянського "Союзу Т-16З" до секретної радянської космічної станції "Салют-8Т". У 1990 році, коли СРСР упав, він саме перебував на станції. Усі російські члени команди зуміли повернутися на землю, проте моєму братові не вистачило в кораблі місця. З тих пір і до сьогоднішнього дня він змушений перебувати на орбіті, і лише рідкісні вантажні кораблі "Прогрес" постачають його необхідним. Незважаючи ні на що мій брат не втрачає присутності духу, однак прагне повернутися додому, у рідну Нігерію. За ті довгі роки, що він провів у космосі, його поступово накопичується заробітна плата склала 15 000 000 американських доларів. На даний момент дана сума зберігається в банку в Лагосі. Якщо нам вдасться отримати доступ до грошей, ми зможемо оплатити Роскосмосу необхідну суму й організувати для мого брата рейс на Землю. Запитувана Роскосмосом сума дорівнює 3 000 000 американських доларів. Однак для отримання суми нам необхідна ваша допомога, оскільки нам, нігерійським держслужбовцям, заборонені всі операції з іноземними рахунками. Вічно ваш, доктор Бакара Тунде, провідний спеціаліст з астронавтики.


Примітки

Посилання

Бази даних
Інші посилання
Переглядів: 1357 | Додав: Merc2012 | Теги: Нігерійські листи | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: